Костели і каплиці Жидачівського району

Пам’ятки національного значення

Немає

Пам’ятки місцевого значення — 100 %

1.Жидачів (Zydaczow). Костел Успіння Пресвятої Діви Марії 1577 р. , збудований на кошти Миколи Лігензи та освячено 1612 р. У 1933 р. костел відреставрували ззовні, 1938 року розписали усередині. В костелі радянська влада розмістила склад меблів, а потім — автобусну станцію. У 1989 р. храм повернули римо-католицькій громаді. Костел ззовні гарно відреставрований, особливо портал, над яким зберігся старий напис. Фото лютий 2010.

Пам’ятки не внесені у реєстри

1.Жирова (Zyrawa). Неоготична каплиця 1889 р. фундації Яна Сарама (Jana Saramy), перебудована 1910 р. завдяки родині Бадені. Каплиця розташована при дорозі (розвилка на Жидачів і Кам’яне), між хатами. В інтер’єрі нічого не збереглося, за винятком хорів, на які відсутні східці. Фото лютий 2010.

2.Ходорів (Chodorow). Костел Всіх Святих 1777-1779 рр., збудований завдяки тогочасних власників Ходорова Жевуських за проектом, ймовірно, архітектора Флоріана Ріхтера. Реставрація костелу відбулася у 1830 році. У 1930-тих роках костел був перебудований архітектором Лаврентієм Дайчаком. Костел в Ходорові розташований в старій частині міста, фактично на околицях. Фото лютий 2010, 2 зправа квітень 2010.

3.Соколівка (SOKOLOWKA). Руїни оборонного костела Святої Трійці збудованого, як зазначає Орест Мацюк у 1594 році (пізніше перебудований). Збереглися рештки оборонних мурів, башти з бійницями, в’їздна брама від яких вже майже нічого не залишилося, якщо в 2005 році на сайті www.castles.com.ua (стаття про Соколівку) ще був задній дах,то на 2 лютого 2009 року його вже там немає…мало того костел руйнується на власних очах. Цінні речі з костелу зберігають у Львівський галереї мистецтв. Фото 02.02.09!

4.Чорний Острів (Ostrow). Дерев’яний костел другої половини 17 ст. у с. Чорний Острів є найдавнішим збереженим об’єктом; перенесений із Берездівців Миколаївського р-ну (тепер УГКЦ Успіння Пресвятої Богородиці). Фото вересень 2009.

5.Чорний Острів (Ostrow). Дерев’яна каплиця св. Миколи поч. 20 ст. Фото вересень 2009.

6.Репехів. Невелике село при трасі Рогатин-Бібрка-Львів. Мурована колишня римо-католицька цегляна каплиця знаходиться вкінці села, як їхати на Нові Стрілища, збудована очевидно на поч. 20 ст. В інтер’єрі збереглись хори, хоча всередину святині потрапити неможливо — вікна і двері забиті. Фото лютий 2009 (нижнє фото Хребтієвського О.).

7.Вибранівка. Мурована каплиця Пресвятого Серця Ісуса 1934-1935 рр. Фото лютий 2009.

8.Гніздичів-Кохавина (Kochawina). Місцевість знаходиться за 12 км від Жидачева. Кохавина (південна частина Гніздичева) за радянських часів була приєднана до селища міського типу Гніздичів.

Кохавинська парафія першочерговий осідок мала в містечку Руда, розташованою над річкою Бережниця. В кінці 18 — на поч. 19 ст. парафія була перенесена до Кохавини. Завдяки фундації Констянтина Виговського з 1748 р., в 1749-1789 роках в Кохавині при дерев’яному костьолі існував монастир Кармелітів Черевичкових, які опікувалися тамтешнім санктуарієм. Костел розібрано в 1896 р.

19 жовтня 1861 р. до санктуарія прибули тисячі вірних «proszac Boga i Krola Polski, aby odwrocili kleski i nieszczescia, jakie znosza nasi bracia w Polsce, Litwie i Rusi od szyzmatyckiego rzadu rosyjskiego». В часі Літургії кс. Петруський представив їм ідею побудови костелу і розпочав збір коштів на ті цілі.

В 1886 р. адміністрацію парафії в Кохавині обійняв кс. Ян Тропінський, який приступив до закінчення будівництва костьолу. На жаль, не відомо ім’я архітектора святині.

В 1894 р. відбулася урочиста консекрація нового костелу (Wniebowziecia Najswietszej Panny Marii).

В часи 1-ої Св. війни костел не зазнав пошкоджень, проте в повоєнні роки після 2-ої Св. війни в 1945-1947 роках святиня була значно пошкоджена, використовувалася як магазин. В 1991 р. комплекс санкруаріума обійняли редемптористи, які поступово відновлюють храм.

Монастирський костьол нині носить ім’я Св. Покрови. За радянських часів у святині були знищені вівтарі, сповідальниці, орган і вітражі, виконані у Франції. Всередині збереглись хіба що частково понищені оригінальні сецесійні розписи, виконані Юліаном Крупським у 1928-1929 рр.

Монастир потребує чималих пожертв на відновлення костелу; але вже на сьогодні святиня покрита червоною черепицею (що запобігає протіканню даху) і зроблений внутрішній ремонт, що дозволяє проведенню Богослужінь. Також монахи дбають про внесення монастиря до державного реєстру архітектурних пам’яток.

Святиня в Кохавині, як на мене, заслуговує 100 % щоб її побачити.

9.Гніздичів-Кохавина (Kochawina). Неоготична каплиця 1901-1903 рр., збудована за проектом Альбіна Загірського зі Львова. В інтер’єрі без артикуляції; зберігається копія ікони Матері Божої Кохавинської. Каплиця є діючою греко-католицькою святинею, розташована неподалік від монастиря редемптористів. Фото травень 2010.

10.Руда (Ruda). Колишнє містечко в Жидачівському р-ні, нині фактично злите з Кохавиною. Руда вперше згадується 1394 році. Крім музею гетьмана Івана Виговського (відкритий 2004 р.), тут слід оглянути дві дуже цікаві цвинтарні каплички…

Перша з них — знаходиться на старому цвинтарі при дорозі на Лівчиці, це цвинтарна каплиця-усипальниця родини Петруських, або як вирізьбленно над порталом — »DOM WIECZNEGO SPOCZYNKU». Каплиця доволі великих розмірів, дуже високомистецька, але занедбана. В інтер’єрі збереглись затерті поліхрамічні розписи, напис, дві таблички з епітафіями і розкритий погріб…

Як я зрозумів із написаного на пошкоджених табличках у каплиці поховано 6 осіб з родини Петруських (один з них священик). Всі вони померли в проміжку 1883-1897 рр.; тож очевидно що каплиця збудована десь на межі 20 ст.

Добавити можу одне, що це одна з найдовершеніших цвинтарних каплиць, які доводилось бачити, рівня каплиць Личаківського цвинтаря. Фото травень 2010.

11.Руда-Лівчиці (Ruda-Lowczyce). Цвинтарна каплиця кін. 19 — поч. 20 ст. (?), збудована у класицистичному стилі. Фото травень 2010.

12.Нове Село (Nowe Siolo). Колишній костел поч. 20 ст. (?). Нині костел в Новому Селі використовують як церкву. Фото травень 2010.

13.Махлинець (Machliniec). Костел Св. Трійці кін. 19 ст. (?). Нині УГКЦ.  Фото травень 2010.

14.Журавно (Zurawno). Цвинтарна каплиця Жебровських-Чарторийських-Скшинських 1847 р. Фото червень 2010.

Костели і каплиці Жидачівського району: 4 комментария

  1. Класна добірка! Відкриває для мене плани на перспективні поїздки 🙂

  2. Додайте до переліку ще недобудований костел у Нових Стрілищах

  3. В каталог входять тільки ті костели і каплиці які я вже відвідав чи бачив їх. А як ви зрозуміли — в Нових Стрілищах я ще не був…

Обсуждение закрыто.